Wielokrotnie podkreślaliśmy na blogu, że rozwiązania służące do ochrony danych firmy czy instytucji muszą dostosować się do obecnych wymagań sieci komputerowej. Użytkownicy są mobilni, pracują zdalnie, co zwiększa ryzyko na przykład kradzieży nośnika. Czasem ktoś z nas dostaje informację od niej samej, ponieważ musi spełnić ten obowiązek narzucony przez przepisy RODO. W odpowiedzi na potrzeby powstałe w wyniku rozwoju możliwości informatycznych oraz wymagań prawnych producenci tworzą i stale ulepszają rozwiązania z zakresu szyfrowania. W obecnej sytuacji przestały być one dodatkiem do antywirusa, a stały się jednym z podstawowych zabezpieczeń. Szyfrowanie to bardzo skuteczna ochrona przed wyciekiem danych. ESET posiada w swoim portfolio dwa rozwiązania. Dzisiaj opowiemy o tym, czym się między sobą różnią, aby ułatwić dobór odpowiedniego narzędzia.
Oprogramowania te zapewniają spełnienie wymagań prawnych odnośnie do ochrony wrażliwych danych. Pozwalają wykazać, że przekazane nam personalia są zabezpieczone przed odczytaniem ich w przypadku dostania się w niepowołane ręce. Dzięki szyfrowaniu nie będą mogły zostać wykorzystane przez osoby trzecie.
Zdalne zarządzanie ułatwia pracę administratora oraz pozwala zaoszczędzić jego czas. Istnieje możliwość skorzystania z konsoli chmurowej, co jest przydatne na przykład w sytuacji, gdy nie dysponujemy serwerem.
Za pomocą algorytmu AES-256 chronione są dane gromadzone na nośnikach wymiennych, dyskach twardych oraz pojedyncze pliki i wiadomości e-mail.
Obsługa jest prosta i skuteczna. Użytkownik praktycznie nie dostrzega, że proces szyfrowania został wdrożony. Nie wymusza żadnych działań, więc pracownicy nie muszą przechodzić szkolenia z obsługi.