Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

ZŁOTE ZASADY SKUTECZNEGO BACKUPOWANIA

27 maja 2019

 

Nasi inżynierowie techniczni, specjaliści z zakresu systemów do backupu, postanowili podsumować w kilku punktach zasady skutecznej archiwizacji danych.

 

1) Sprawdź, czy możesz odzyskać dane

Kontroluj, czy system poprawnie tworzy kopie danych. Sprawdź, czy system tworzy kopie, czy są one prawidłowe i umożliwią przywrócenie danych.

 

2) Przetestuj procedurę odzyskiwania danych

W szkołach czy na lotniskach przeprowadza się próby ewakuacji, aby przećwiczyć procedurę z ludźmi i sprawdzić, czy zachowają się odpowiednio do sytuacji w chwili zagrożenia, czy system oznaczeń jest adekwatny i pomocny. Tak samo warto postąpić z procedurą odzyskiwania danych. Dzięki temu będzie przebiegała szybko i bezproblemowo, a potencjalne przeszkody zostaną usunięte przed awarią.

 

3) Stosuj zasadę 3-2-1

Rób trzy kopie backupu

W przypadku uszkodzenia jednej kopii masz do dyspozycji jeszcze dwie. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że dane będzie można bezproblemowo odzyskać.

Przechowuj kopię w innej lokalizacji

Aby zwiększyć bezpieczeństwo danych warto je umieścić w co najmniej dwóch lokalizacjach, przy czym jedna z nich może być przestrzenią wirtualną. Ochroni to przed utratą kopii zapasowej (na przykład w przypadku zalania).

Kopię przechowuj na dwóch urządzeniach

W przypadku awarii jednego urządzenia możesz skorzystać z kopii znajdującej się na drugim sprzęcie.

 

4) Automatyzuj procesy i korzystaj z funkcjonalności oprogramowania

Dzięki temu będziesz mógł reagować na incydenty po otrzymaniu powiadomień. Zapewnia to szybszy czas reakcji oraz oszczędność czasu.

 

5) Dokumentuj procedurę odzyskiwania

Dzięki udokumentowanej procedurze odzyskiwania danych, proces będzie można rozpocząć także podczas nieobecności administratora. Dzięki temu odpowiednie osoby będą miały potrzebną wiedzę.

 

6) Zaplanuj odpowiednią politykę backupu według potrzeb

Ważne pliki warto backupować częściej niż te mniej istotne dla funkcjonowania firmy. Prawidłowo zaplanowana polityka backupu pozwoli w pełni wykorzystać istniejącą infrastrukturę i ograniczy koszty stworzenia systemu do backupu.