Polskie organizacje coraz bardziej przekonują się do chmurowych rozwiązań. Przy pomocy platformy Azure i dostępnych usług każda branża może wdrożyć innowacyjne udogodnienia nawet w najbardziej skomplikowanych procesach biznesowych. Poznaj podstawowe informacje o Azure.
KORZYŚCI UŻYWANIA CHMURY
- Eliminacja kosztów inwestycyjnych i obniżenie kosztów utrzymania (koszty energii, szaf serwerowych etc.)
- Elastyczne skalowanie (natychmiastowe zwiększenie lub zmniejszenie przepustowości, magazynu, mocy obliczeniowej etc.)
- Wydajność sprzętu najnowszej generacji
- Bez zbędnej konfiguracji – większa produktywność
- Zapewnia ciągłość działania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów
- Niezawodność i bezawaryjność
- Wysokie bezpieczeństwo ochrony danych
TYPY CHMUR
- Publiczna – od zewnętrznych dostawców
- Prywatna – korzysta z niej tylko jedna organizacja
- Hybrydowa – połączenie obu powyższych możliwości w celu połączenia korzyści
TYPY USŁUG W CHMURZE
IaaS – infrastruktura
To najprostsza usługa chmurowa – wynajęcie infrastruktury IT (serwery, VM, magazyn, sieci i systemy operacyjne). Przykładowe zastosowania: system backupu danych, gromadzenie dużej ilości danych, analiza big data.
Podstawowe zalety: eliminacja kosztów inwestycyjnych i zmniejszenie bieżących kosztów; ułatwia zachowanie ciągłości działania i odzyskania danych po awarii; szybkie innowacje; możliwość lepszych zabezpieczeń.
PaaS – platforma
PaaS zapewnia kompletne środowisko deweloperskie i wdrażania, które umożliwia udostępnienie rozwiązania – na przykład aplikacji biznesowych od początkowej fazy jego tworzenia poprzez testowanie, wdrażanie, zarządzanie i aktualizowanie. Tak samo jak IaaS zapewnia dostęp do potrzebnej infrastruktury, a dodatkowo zapewnia oprogramowanie pośredniczące, narzędzia deweloperskie, usługi analizy biznesowej, systemy zarządzania bazami danych etc.
Podstawowe zalety: ograniczenie kosztów związanych z licencjami programów i innymi narzędziami; usprawnienia procesów tworzenia aplikacji i platform także pod kątem rozproszenia uczestników projektu; podniesienie efektywności zarządzania aplikacjami.
SaaS – oprogramowanie
Hostowanie aplikacji zapewnia możliwość korzystania z aplikacji opartych na chmurze, na przykład: poczta e-mail, kalendarz, narzędzia biurowe. Podstawowa infrastuktura znajduje się u dostawcy usługi, który zarządza sprzętem i oprogramowaniem. Można także skorzystać z jeszcze bardziej kompleksowej usługi, w kład której wchodzą: zapewnienie dostępności i bezpieczeństwa aplikacji.
Podstawowe zalety: maksymalnie obniża koszty wstępne; dostęp do zaawansowanych aplikacji; płaty tylko za użyte zasoby; nie ma potrzeby kupowania i instalowania specjalnego oprogramowania; nie jest wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu bezpieczeństwa; dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca.