1 sierpnia 2019
Najnowsze dane opublikowane przez Cisco pokazują, że cyberprzestępcy w 2019 roku zarobią 2 biliony dolarów (czterokrotnie więcej niż nasz kraj). Kaspersky Lab opublikował informację, że w I kwartale tego roku wykrył 843 096 461 złośliwych oprogramowań oraz 113 640 221 szkodliwych adresów www! Na przykład liczba trojanów wzrosła o 58%. Znacząco wzrosła liczba złośliwych aplikacji mobilcnych. Szeregi cyberprzestępców zwiększają swoje zasoby.
Nie inaczej dzieje się po drugiej stronie – środowisko IT bardzo dużo oczekuje od uczenia maszynowego. Nic zatem dziwnego, że Nagrodę Turinga w zeszłym roku otrzymali trzej naukowcy za wykorzystanie sieci neuronowych w informatyce. Firmy wykorzystują je do wykrywania ataków oraz ich przewidywania.
Jednak kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Chodzą słuchy, że wkrótce ciemna strona mocy także będzie wykorzystywać uczenie maszynowe, dzięki czemu stworzy samomutujące się wirusy. Czy organizacje będą na to przygotowane?
Z analiz wynika, ze kopanie walut i ransomware nadal stanowią ważne narzędzia dla cyberprzestępców, a polskie instytucje i firmy są na to średnio przygotowane. Z wielkim hukiem wróciły także ataki DDoS – ich liczba wzrosła o 84%.
Zaleca się zwiększenie ochrony – zakres wymieniamy na naszej mapie walk.