DLACZEGO NIE WARTO OSZCZĘDZAĆ NA LICENCJACH PROGRAMÓW?
Licencjonowanie jest najpopularniejszym sposobem dystrybuowania programów. Oprogramowanie może być również traktowane jako usługa (SaaS – na przykład w przypadku rozwiązań chmurowych Azure). Nabycie licencji oznacza, że klient nie staje się jego właścicielem, ale przysługuje mu prawo do korzystania z niego: jest licencjobiorcą. W licencjach opisany jest dokładny sposób i cel użytkowania, na przykład ograniczenia dotyczące liczny komputerów, procesorów, czy licencja jest przeznaczona do użytku domowego czy dla firm lub instytucji publicznych. Dlaczego te informacje są ważne?
Licencje biznesowe często są przypisywane do konkretnej firmy, w związku z czym (na przykład w przypadku antywirusów) przedłużenie jest tańsze niż zakup nowej.
Praktykuje się sprzedaż używanych licencji, jednak korzyść z niego płynąca jest znikoma, a wręcz pozorna. Dlaczego? Po pierwsze nigdy nie można być pewnym, że licencje te są legalne (w przypadku kontroli sprzęt może zostać zarekwirowany, a firma obciążona karą). A nawet jeśli są legalne, to mogą nie być legalne na terytorium Polski. Do tego do licencji mogą zostać dodane złośliwe programy, które spowodują, że nasze urządzenia staną się komputerami zombie. Dziedzina odsprzedaży licencji (pomimo werdyktów sądów, że tego typu działalność jest legalna) nie jest do końca uregulowaną dziedziną, a przepisy nie są jasne. Idealnym rozwiązaniem tego problemu wydają się być abonamenty.
Warto poruszyć kwestię dodatkowych usług, które oferuje producent. Są to na przykład aktualizacje, które są niezwykle istotne pod kątem bezpieczeństwa IT. Nowy licencjobiorca powinien zawrzeć nową umowę serwisowania z producentem pomimo tego, że aktualizacje stanowią integralny element oprogramowania.
Innym aspektem jest też sposób wydzielania pojedynczej licencji z ogólnej licencji grupowej, ponieważ odsprzedający licencję nie dezaktywuje swojej kopii. Oprócz tego powinien on zapewnić całą dokumentację (między innymi certyfikat autentyczności, który sam w sobie również nie jest wystarczający).
Zakup używanej licencji obarczony jest bardzo wysokim ryzykiem, dlatego warto kupić licencje od autoryzowanego dystrybutora. W dodatku jeśli chcemy korzystać z polskiej wersji językowej, licencja musi być przeznaczona na polski rynek.
Często przywoływany wyrok TSUE, w którym orzeczono, że odsprzedaż jest możliwa, podkreśla, że licencja musi obejmować nieograniczone użytkowanie.
Co, poza spokojnym snem z dala od zawiłości prawnych, daje zakup licencji od oficjalnego dystrybutora?
- W razie potrzeby uzyskasz pomoc od wykwalifikowanych specjalistów;
- Możesz skorzystać z dodatkowych usług, na przykład wdrożenia, dzięki czemu całkowicie wykorzystasz potencjał oprogramowania oraz zaoszczędzisz czas;
- Możesz skorzystać z oferty szkoleń;
- Dystrybutorzy posiadają praktyczną wiedzę i oferują pomoc w doborze rozwiązania (może się okazać, że zaproponują bardziej adekwatne i ekonomiczne rozwiązanie);
- Zyskujesz pewność, że przedłużysz licencję (co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze).