Dziennikarze Agata Kaźmierska oraz Wojciech Brzeziński napisali Strefy cyberwojny, książkę, o wpływie rozwoju technologii informatycznych życie codziennie ludzi pod kątem zdobywania i przetwarzania informacji.
Rzeczywistość, w której się poruszamy, została opisana w bardzo rzetelny sposób, każdy rozdział jest zaopatrzony w długą bibliografię, dlatego stanowi dobry punkt wyjścia, jeśli ktoś chce zgłębić zagadnienie poruszone w danym rozdziale.
Od wielu lat w Internecie trwają zmagania pomiędzy różnymi stronami, na przykład ugrupowaniami politycznymi. O co walczą? Oczywiście o uwagę i poparcie społeczeństwa i każdego człowieka z osobna.
Jedyny komputer to taki, który jest odłączony od prądu, zamknięty w sejfie i zalany ośmioma metrami betonu. A i wtedy do końca nie wiadomo – takiego powiedzenia używał ekspert FBI od cyberbezpieczeństwa, Dennis Hughes. Nasz specjalista mówi, że należy robić wszystko, aby sprzęt był jak najlepiej zabezpieczony przed atakami. Cały czas trwa walka pomiędzy cyberprzestępcami a działami IT firm i instytucji publicznych.
Znajdziemy dużo podstawowych informacji o wirtualnej rzeczywistości, ale także wiele interesujących historii, na przykład o hakowaniu sieci krytycznych dla funkcjonowania państwa czy o budowaniu botnetów na zamówienie w Polsce. Począwszy od mikrotargetowania reklam wyświetlanych w mediach społecznościowych poprzez tworzenie baniek informacyjnych po propagandę rodem z książki Vładimira Volkoffa (Dezinformacja – oręż wojny), w której również opisane są przypadki wykorzystywania fake newsów, na przykład w celach politycznych.
Strefy cyberwojny jest to książka, która osobom niezwiązanym z informatyką przybliży możliwości współczesnego świata, a tym, którzy wiedzą, jak działają algorytmy pokaże, jakie mogą być ich skutki społeczne i kulturowe. Technologia nie jest ani dobra, ani zła – mówią autorzy. Niezależnie od poglądów i zainteresowań każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie i na pewno zastanowi się nad niejednym zagadnieniem.
Strefy cyberwojny, Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński, Oficyna 4eM 2018.