Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

STARE NOWE WYZWANIA

18 marca 2021

Fujitsu donosi, że ransomware są obecnie najczęstszym źródłem największych strat biznesowych. Pandemia przyczyniła się do zwiększenia częstotliwości działań cyberprzestępców na jeszcze szerszą skalę. Gdyby organizacje stosowały najnowsze narzędzia ochrony, mogłyby odeprzeć ataki i wyjść z sytuacji bez strat – wynika z raportu Top 10 Cyber Security Predictions for 2021.

Jednocześnie zmiany, z którymi ostatnio mamy do czynienia (na przykład praca zdalna), z jednej strony wymuszają  przemodelowanie architektury IT, a z drugiej strony utrudniają wdrożenie rozwiązań.

Wzmożone ataki phishingowe to nie jedyny problem, chociaż wraz z ransomware i malware zostały uznane za pandemię cyfrowej rzeczywistości. Nic dziwnego – wzrasta poziom ich wiarygodności, stosowane są też coraz bardziej zaawansowane techniki (łącznie ze sztuczną inteligencją). Dlatego tak ważne jest, aby edukować pracowników na temat między innymi wykorzystywanych przez cyberprzestępców socjotechnik, a także odpowiednio zabezpieczyć sieć IT.

Brak inwestycji pod tym kątem może przyczynić się do tak ogromnych strat finansowych i biznesowych, że ich skutkiem może być nawet zamknięcie firmy.

Ustalenie odpowiednich zabezpieczeń jest niezwykle ważne, zwłaszcza że wiele firm działa obecnie w strukturze rozproszonej. Z tego powodu częściej niż dotychczas wykorzystywane są zabezpieczenia takie jak VPN i szyfrowanie danych. Oczywiście nie można zapomnieć o aktualizacji programów i backupie danych. Aby dodatkowo utrudnić dostęp do infrastruktury IT warto zadbać o szczególnie wysoki poziom zabezpieczeń komputerów administracyjnych.

Wzmożona ochrona tożsamości cyfrowej może powodować, że praca staje się bardziej uciążliwa. Zrezygnowany i zmęczony użytkownik przestać stosować kłopotliwe dla niego zabezpieczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na user experience i takie zaprojektowanie ochrony danych, aby nie obciążały użytkownika.

Na problemy te nakładają się ograniczone budżety, do czego przyczynił się wpływ pandemii Covid-19 na biznes. Pracownicy działu IT muszą ustalić okrojone priorytety. Mogą zrezygnować z części zabezpieczeń, co oznacza większe ryzyko zakończenia ataku sukcesem cyberprzestępców, a także trudności z wykryciem go.

A licho nie śpi. Chociaż ransomware już od wielu lat jest bardzo popularny, wzmożona aktywność ataków z jego użyciem stale rośnie. Zmienia się ich charakter (oprócz szyfrowania danych przestępcy grożą ich opublikowaniem) i stopień zaawansowania technologicznego (zaczęli wykorzystywać sztuczną inteligencję).

Z powyższych informacji wywnioskować można, że koncepcje projektowania sieci IT w taki sposób, aby bezpieczeństwo było podstawą rozwoju, buduje lepszą pozycję firmy w stosunku do konkurencji i zabezpiecza ją przed ryzykiem finansowym.