Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

PRZEMYSŁ PRZEOBRAŻONY

15 kwietnia 2021

Czy można sobie wyobrazić świat za 10, 20 czy 30 lat bez większej cyfryzacji produkcji?

Pandemia koronawirusa wielu firmom uświadomiła, że ważna jest elastyczność organizacji oraz inwestycje w nowoczesne technologie. Zauważają, że jest to nie tylko zapewnienie ciągłości biznesowej, ale także przewagi konkurencyjnej, tej na najbliższy czas i tej długofalowej. Z kolei brak rozwoju systemów informatycznych może być dużym zagrożeniem i zwiększać ryzyko awarii, a nawet zamknięcia biznesu: dlatego warto postawić na cyfryzację.

To krok w stronę przyszłości. Obecnie automatyka oraz informatyka zaczynają pracować ramię w ramię, aby zwiększyć wydajność produkcji i zapewnić bezpieczeństwo organizacji, na przykład poprzez kontrolę jakości. Firmy inwestują między innymi w czujniki i systemy, które zbierają i analizują dane zachodzące na produkcji. Zaczyna się epoka digitalu.

Dane, które stanowią nadrzędną wartość tej ery, przyczyniają się do usprawnienia procesów biznesowych, zwiększenia odporności i budowania ekosystemów. Dlatego tak ważne jest usprawnienie pozyskiwania informacji oraz zarządzania nimi.

Oprócz przewodnich zalet cyfryzacji, o których pisaliśmy powyżej, warto zwrócić uwagę na mniej zauważane efekty. Odpowiednio zaprojektowane systemy mogą zmniejszyć ślad węglowy, zapobiegać dyskryminacji, a także ułatwić komunikację pomiędzy produkcją, logistyką, działem sprzedaży i klientem końcowym. Pomaga też zapobiegać przyszłym zagrożeniom, ponieważ posiadając odpowiednie dane i będąc elastycznym można śmiało wyprzedzać konkurencję i zabezpieczyć istnienie firmy.