Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

PRZEMYSŁ 4.0 A CYBERBEZPIECZEŃSTWO

30 kwietnia 2021

Firma przemysłowa musi przejść przez proces transformacji cyfrowej, aby być konkurencyjna w stosunku do innych przedsiębiorstw. Ostatnie lata pokazały, jak ważna jest między innymi elastyczność, aby przetrwać na rynku. Lider rynku to lider zmian. Stabilność to zmiany. Te twierdzenia są już oczywistością.

Podobnie dzieje się w świecie cyberzagrożeń. Linia bezpieczeństwa sieci komputerowej przebiega już nie tylko tam, gdzie firewall, ale także poprzez linię produkcyjną, aplikacje czy urządzenia przenośne i rozwiązania IoT. Zabezpieczenie brzegu sieci w takim wypadku nie wystarczy. Już od wielu lat z raportów wynika, że IoT stanowi mniej więcej połowę urządzeń podłączonych do sieci, a jednak ich zabezpieczenie nie jest na tak wysokim poziomie, jak standardowych rozwiązań. Podążanie za nowoczesnymi rozwiązaniami są konieczne, ponieważ straty finansowe spowodowane atakiem mogą być liczone w milionach (niezależnie od tego, czy liczymy w złotówkach, czy dolarach), a średni czas wykrycia ataku wynosi prawie rok! Z tego powodu cyberbezpieczeństwo powinno być ważne przy podejmowaniu decyzji o każdej zmianie.

Czwarta rewolucja przemysłowa opiera się  na rozwiązaniach informatycznych, które wspierają miedzy innymi automatyzację i analitykę. Cel jest godny uwagi – obniżenie kosztów, lepsza i szybsza analiza danych, wydajniejsza produkcja.

Pod kątem przedsiębiorstw paradoks polega na tym, że wdrożenie nowych rozwiązań, także z zakresu bezpieczeństwa IT, są opóźniane ze względu na konieczność zachowania ciągłości biznesowej, ale są także konieczne, aby ją zachować. Dlatego tak doceniani są specjaliści ds. bezpieczeństwa sieci, którzy potrafią dokonać „operacji na otwartym sercu”, czyli bez zatrzymania produkcji.

Jakie proste i szybkie rozwiązania można zastosować?

  • Kontrola bazy urządzeń
  • Kontrola zainstalowanych programów wraz z ich aktualizacją
  • Automatyzacja działań
  • Integracja systemów informatycznych
  • Podnoszenie świadomości użytkowników w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz stosowanych socjotechnik