Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

PRODUKCJA PRZYSZŁOŚCI

22 października 2020

W ciągu najbliższej dekady świat wirtualny jeszcze bardziej włączy się do naszego życia, będzie codziennością w życiu prywatnym i w biznesie. Co zmienią lata 20 XXI wieku w zakresie strategii biznesowej? Na to pytanie odpowiada Gartner w raporcie Hype Cycle for Emerging Technologies (2020).

 

DIGITAL ME

Z cyfrowych identyfikatorów korzystamy już od dawna. Ale posiadanie własnego awatara, dzięki któremu można wejść w interakcję ze światem fizycznym i wirtualnym, to dopiero potencjalna przyszłość. Czy właśnie to nas czeka? Dzisiaj, oprócz korzystania z urządzeń asystujących czy zwykłych myszek i klawiatur, można w procesie komunikacji z urządzeniami wykorzystać bardziej naturalne dla nas techniki: głos, gesty i wzrok. Rewolucja technologiczna coraz bardziej zbliża i jednoczy obie rzeczywistości.

 

COMPOSITE ARCHITECTURES

To rozwinięcie zwinnego modelu zarządzania. Zwinne przedsiębiorstwo, dzięki swojej elastyczności, będzie mogło szybciej reagować na zmieniające się warunki, na przykład lockdown spowodowany pandemią. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji, która będzie analizowała ogromne ilości danych.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych wpływa na efektywność biznesową i zwiększa kompetencje w zakresie transformacji.

 

FORMATIVE AI

Wykorzystanie zestawu sztucznej inteligencji i innych technologii jest również działaniem proaktywnym poprzez ich dynamikę i większe możliwości reagowania na zmienność sytuacji. Zaletą AI jest jej ewoluowanie i możliwość generowania nowych modeli, które mają rozwiązać konkretne problemy.

 

ALGORITHMIC TRUST

Algorytmiczne modele zaufania będą pomagały zapewnić bezpieczeństwo danych, a tym samym będą zmniejszać ryzyko i koszty utraty zaufania interesariuszy. Oznacza to między innymi bezpieczny dostęp do usług i uwierzytelnione pochodzenie.

Model bezpieczeństwa SASE, który korzysta z technologii wykorzystywanych w zaufaniu algorytmicznym, został opisany w innym raporcie Gartnera (The Future of Network Security in the Cloud). Usługi są wtedy dostarczane w oparciu o tożsamość (która może opierać się na jednostce lub grupie-oddziale, urządzeniu, aplikacji, usłudze, IoT czy lokalizacji przetwarzania brzegowego), kontekst czasowy, politykę bezpieczeństwa i stałą ocenę ryzyka podczas sesji. Dzięki temu architektura SASE zapewnia bezpieczeństwo bez względu na to, w jakim miejscu znajdują się użytkownicy lub urządzenia. Zaletami tego rozwiązania są: elastyczność, oszczędność kosztów, możliwość uproszczenia architektury, zwiększenie wydajności, pełna ochrona sesji niezależnie od lokalizacji, zasady bezpieczeństwa zapobiegające nieautoryzowanemu dostępowi i chroniące wrażliwe dane.

 

BEYOND SILICON

Co po krzemie? To pytanie, które zadaje każdy zainteresowany nowoczesnymi technologiami. Jak wiadomo, od ponad czterdziestu lat liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co dwa lata. Jednak krzem ma ograniczone możliwości fizyczne, które kiedyś zostaną osiągnięte. Naukowcy już opracowują technologie oparte na DNA i węglu.

 

PODSUMOWANIE

Ujęcie tych trendów w strategii rozwoju organizacji może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firmy i dzięki innowacjom zdobycie lepszej pozycji na rynku.