Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?
- Przede wszystkim nie udostępniajmy innym osobom komputerów (np. dzieciom do zabawy).
- Zadbajmy o to, aby w przypadku choroby jednego ze współpracowników nie został zablokowany dostęp do ważnych danych.
- Zabezpieczajmy konferencje online, aby nie mogły w nich uczestniczyć niepowołane osoby.
- Zadbajmy o to, aby każdy z pracowników miał szybkie łącze internetowe.
- Jeśli jakiś nasz pracownik nadal używa systemu Windows 7, wymieńmy sprzęt (zalecana jest wymiana systemu wraz ze sprzętem, ponieważ komputery nowej generacji są wydajniejsze oraz bezpieczniejsze – bardziej szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj).
- Warto sobie zadać pytanie: czy posiadamy plan na wypadek zaszyfrowania danych? Czy ważne dane firmy są bezpiecznie przechowywane? Czy dane te mogą być w łatwy sposób wyeksportowane? Czy jesteśmy odporni na szkodliwe działanie ludzi spoza firmy i współpracownika (czego nie życzymy nikomu, ale warto zwrócić uwagę na fakt, szkodliwe działanie niekoniecznie musi się wiązać ze złą wolą, przyczyną może być też brak wiedzy z zakresu informatyki i nieobeznanie z narzędziami)? Czy zabezpieczone są również smartfony?
Pamiętajmy również, że sektor MŚP jest bardzo wartościowy dla cyberprzestępców. Przedsiębiorstwa tej wielkości zazwyczaj wykorzystują mniej narzędzi ochrony, a ilość danych, który dysponują, są imponujące (nawet jeśli wydaje się inaczej).
Jak się uchronić przed tymi problemami? Każda sytuacja jest wyjątkowa, ale rozwiązania uniwersalne. Trzeba je odpowiednio dobrać i wdrożyć. Do tego potrzebne są wiedza i doświadczenie. Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy, wystarczy się do nas odezwać.