Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

PROBLEMY HOME OFFICE W SEKTORZE MŚP

3 grudnia 2020

Wiele firm już bardzo długi czas korzysta z systemu pracy zdalnej. Dzięki temu można stwierdzić, na co warto zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa IT. Wielokrotnie już poruszaliśmy pandemiczne tematy. Całkiem niedawno pisaliśmy o ochronie poczty elektronicznej. Wcześniej tematami były: dlaczego aktualizacja oprogramowania jest ważna, jakie zalety outsourcingu IT zauważyli nasi klienci, routery a bezpieczeństwo, jak cyberprzestępcy wykorzystują efekty pandemii, a na samym początku podkreśliliśmy zalety usługi Microsoft Teams.

We wpisie o cyberprzestępcach na infografice „Cyberbezpieczeństwo w czasach COVID-19) przedstawiliśmy zasady, jakich warto przestrzegać, aby firmowe dane były bezpieczniejsze.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim nie udostępniajmy innym osobom komputerów (np. dzieciom do zabawy).
  • Zadbajmy o to, aby w przypadku choroby jednego ze współpracowników nie został zablokowany dostęp do ważnych danych.
  • Zabezpieczajmy konferencje online, aby nie mogły w nich uczestniczyć niepowołane osoby.
  • Zadbajmy o to, aby każdy z pracowników miał szybkie łącze internetowe.
  • Jeśli jakiś nasz pracownik nadal używa systemu Windows 7, wymieńmy sprzęt (zalecana jest wymiana systemu wraz ze sprzętem, ponieważ komputery nowej generacji są wydajniejsze oraz bezpieczniejsze – bardziej szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj).
  • Warto sobie zadać pytanie: czy posiadamy plan na wypadek zaszyfrowania danych? Czy ważne dane firmy są bezpiecznie przechowywane? Czy dane te mogą być w łatwy sposób wyeksportowane? Czy jesteśmy odporni na szkodliwe działanie ludzi spoza firmy i współpracownika (czego nie życzymy nikomu, ale warto zwrócić uwagę na fakt, szkodliwe działanie niekoniecznie musi się wiązać ze złą wolą, przyczyną może być też brak wiedzy z zakresu informatyki i nieobeznanie z narzędziami)? Czy zabezpieczone są również smartfony?

 

Pamiętajmy również, że sektor MŚP jest bardzo wartościowy dla cyberprzestępców. Przedsiębiorstwa tej wielkości zazwyczaj wykorzystują mniej narzędzi ochrony, a ilość danych, który dysponują, są imponujące (nawet jeśli wydaje się inaczej).

Jak się uchronić przed tymi problemami? Każda sytuacja jest wyjątkowa, ale rozwiązania uniwersalne. Trzeba je odpowiednio dobrać i wdrożyć. Do tego potrzebne są wiedza i doświadczenie. Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy, wystarczy się do nas odezwać.