Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

NIE MA FIRMY ZBYT MAŁEJ NA… BACKUP

7 marca 2019

Wśród polskich przedsiębiorców upowszechnia się idea kompleksowego dbania o bezpieczeństwo IT. Widać to nie tylko w badaniach przeprowadzanych przez różne podmioty, ale także wśród naszych klientów. Cieszy nas to bardzo! Wpływ na świadomość realności zagrożeń mają zmiany w prawie oraz liczne informacje w mediach, nagłaśniające znane ataki. Ale czy wiecie, że ponad połowa małych firm w Polsce została zaatakowana przez cyberprzestępców?*

Ich działalność często opiera się na socjotechnikach. Przesyłanie fałszywych faktur czy podszywanie się pod zaufane strony (np. Google), są na porządku dziennym. Należy być bardzo ostrożnym. Zdarza się na przykład, że twój współpracownik wyśle Ci fakturę, którą dostał na maila. Nie wiedział, że nie jest autentyczna, ponieważ nie zna wszystkich zamówień. Ty natomiast otwierasz ją, ponieważ widzisz, że Twoja koleżanka lub Twój kolega Ci ją przesłał, a przecież im ufasz. W ten sposób szkodliwe oprogramowanie omija zabezpieczenia działające w sieci komputerowej.

Drugim czynnikiem jest zwykły błąd popełniony przez człowieka, który może zdarzyć się każdemu. Komu nie zdarzyło się przez przypadek usunąć pliku, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Powyższe informacje jasno pokazują, że nie ma organizacji zbyt małej na wprowadzenie systemu backupu danych. Wiele rozwiązań jest dostosowanych do podmiotów, które nie zatrudniają specjalisty w tej dziedzinie. Są intuicyjne i po krótkim przeszkoleniu każdy użytkownik komputera jest w stanie wykorzystywać ich funkcjonalności. Przykładem jest ATcomp Backup Compact. O tym, jak on działa, piszemy TUTAJ.

Dzięki dobremu systemowi kopii zapasowych i archiwizacji szkody wyrządzone przez szkodliwe oprogramowanie (np. ransomware czy phishing), czy też zwykły błąd ludzki, nie wpłyną na działanie firmy.

Warto podkreślić, że nie stosując odpowiednich zabezpieczeń, narażamy nie tylko naszą działalność, ale także naszych klientów oraz inne firmy. Wiele organizacji sprawdza ochronę danych przed podjęciem współpracy, dlatego brak systemu kopii zapasowych i archiwizacji może nas wykluczyć jako potencjalnego partnera w biznesie.

______

*http://next.gazeta.pl/next/7,161716,24417032,myslisz-ze-hakerzy-interesuja-sie-tylko-wielkim-biznesem-az.html#a=100096&c=145&s=BoxBizCzol1