Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

NAJNOWSZE TESTY AV-COMPARATIVES

18 czerwca 2019

AV-Comparatives to niezależna jednostka, która systematycznie przeprowadza testy antywirusów i innych oprogramować z zakresu bezpieczeństwa IT. Posiada certyfikat ISO 9001: 2015, spełnia też normy Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Bezpieczeństwa IT (EICAR). Współpracuje z uniwersytetami, aby zachować niezależność i najwyższy poziom techniczny.

W ostatnim czasie przebadali wydajność oraz ochronę przed złośliwym oprogramowaniem na komputerach z systemem Windows 10. W badaniach wzięło udział 16 oprogramowań, w tym ESET, Kaspersky, Avast/AVG, Bitdefender oraz Symantec.

Kwietniowy test wydajności ocenił wpływ programów antywirusowych działających w tle na funkcjonowanie systemu. Pomiary wykonywano w trakcie kopiowania i pobierania plików, przeglądania stron internetowych (monitorując czas ładowania i wyświetlania witryn), uruchomiania popularnych aplikacji (na przykład Word, PowerPoint) i podczas innych czynności. Wyniki podano w Impact Score – im bliższy zeru, tym lepszy.

Najlepszy w tej dziedzinie okazał się ESET Internet Security. Jego wpływ określono na poziomie 0,3. Tym samym zdobył nagrodę Advanced+. Rozwiązania producentów Avast/AVG (6,2), Symantec (6,4), Kaspersky (7,9) czy Bitdefender (8,3) także nie wypadły źle (najgorszy wynik wyniósł 27.3).

Miesiąc wcześniej przeprowadzono badania dotyczące wykrywalności malware. Zestaw testowy składa się z 10 970 próbek. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę, że wyniki wysokiej wykrywalności nie są jednoznaczne. Mogą wiązać się z podatnością na fałszywe alarmy. Oznacza to, że ogólny wynik testu jest dwuaspektowy.

99,99% wykrywalności osiągnęły Avast/AVG (fałszywe alarmy: 15) i Bitdefender (fałszywe alarmy: 6). Trochę mniejszym wynikiem może pochwalić się Symantec (99,98%), niemniej w tym przypadku wskaźnik fałszywych alarmów był wysoki – aż 19. Optymalne wyniki osiągnęły ESET i Kaspersky – pierwsze rozwiązanie: 99,86% wykrywalności przy tylko jednym fałszywym alarmie, drugie: 99,88% przy trzech fałszywych alarmach. Wyniki obu testów utwierdzają nas w przekonaniu, że rozwiązania z zakresu ochrony urządzeń Endpoint znajdujące się w naszej ofercie są najlepszymi programami dostępnymi na rynku.