Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

JAKIE ZAGROŻENIA BĘDĄ NAJBARDZIEJ POPULARNE W 2019 ROKU?

10 stycznia 2019

Na początku nowego roku warto dowiedzieć się, na jakie zagrożenia powinniśmy zwracać szczególną uwagę w 2019.

Sprzęt sieciowy – cyberprzestępcy mogą ze zdwojoną siłą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach do przeprowadzania ataków lub stworzyć botnet i przeprowadzać kampanię w późniejszym czasie. Botnety z roku na rok stają się coraz silniejsze. Stanowią bardzo potężną broń: mogą spowodować zakłócenie funkcjonowania infrastruktury krytycznej.

Phishing ukierunkowany – skupia się na wybranych osobach, dzięki czemu nie jest tak powszechny i jest trudniejszy do wykrycia. Sprzyja mu dostępność danych wykradzionych z mediów społecznościowych oraz uczenie maszynowe.

Destrukcyjne szkodliwe oprogramowanie – szczególnie narażone na ataki są: infrastruktura krytyczna oraz przemysł. Coraz częściej słyszy się o atakach ukierunkowanych na branżę produkcyjną, wykorzystujących na przykład komponenty automatyki przemysłowej. Skuteczna ochrona wymaga zastosowania złożonych rozwiązań.

Zaawansowany łańcuch dostaw może być wykorzystany do ataku. Warto dowiedzieć się, jakie zabezpieczenia infrastruktury IT posiadają nasi dostawcy.

Zagrożenia atakujące urządzenia mobilne – na telefonach komórkowych przechowujemy bardzo dużo wrażliwych danych, ale nadal nie chronimy ich odpowiednio.

Jak zawsze poważne zagrożenie stanowią nieaktualizowane i przestarzałe oprogramowanie. Drugim aspektem jest brak polityki bezpieczeństwa, w takiej sytuacji nawet świadomi zagrożeń pracownicy będą stanowić słabe ogniwo. Proaktywne działania w zakresie bezpieczeństwa IT to klucz do rozwiązania wewnętrznych problemów w tym zakresie. Może to być między innymi edukacja pracowników.

* * *

W zeszłym roku słowem kluczem był ransomware. Jak się przekonaliśmy, nie bez powodu. Pojęcie to nie schodziło z leadów portali i czasopism, Petya i Wannacry atakowały na ogromną skalę. Przewidywania okazały się słuszne.