Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

JAKICH ROZWIĄZAŃ IT POTRZEBUJESZ?

30 października 2020

Jeśli zakładasz własną działalność, na ogół nie skupiasz się tak bardzo na rozwiązaniach IT, które będą Ci potrzebne. Być może nawet nie wiesz. Trudno wtedy oszacować koszty. Nie daj się zaskoczyć! Można śmiało powiedzieć, że dzisiaj biznes bez rozwiązań informatycznych nie ma szans zaistnieć (chociażby ze względu na wymagania prawne, np. RODO). Za to z nimi na pewno ma szansę wyprzedzić konkurencję!

Jeśli od samego początku w organizacji zadbamy o odpowiednią infrastrukturę (co wcale nie oznacza, że będziemy już na samym początku musieli wdrożyć drogie rozwiązania), a także zaplanujemy jej potencjalny rozwój, możemy zaoszczędzić dużo energii, czasu i pieniędzy. Wiele można zautomatyzować i nie można obawiać się korzystania z nowoczesnych technologii, które… wykonają za nas najnudniejsze i czasochłonne czynności. Przy doborze rozwiązań należy myśleć o tym, jak chcemy rozwijać nasz biznes i od samego początku przygotowywać pod to grunt. Brak inwestycji informatycznych to, obok biurokracji, jedna z największych przeszkód na drodze do rozwoju firmy.

Co na start? Przede wszystkim należy zabezpieczyć komputer, na którym pracujemy, na przykład mamy zainstalowany program księgowy. Podstawą jest nowoczesny program antywirusowy (który warto zainstalować również na smartfonie, ponieważ przechowujemy na nim już mnóstwo wrażliwych danych). Dodatkowo przydadzą się inne programy chroniące punkty końcowe (czyli laptopy, mobile etc.): DLP i szyfrowanie, które zabezpieczają przed wyciekiem danych), firewall. To wszystko jest ważne także ze względu na przepisy RODO.

Warto zapewnić sobie miejsce do bezpiecznego składowania danych, posiadać profesjonalną stronę internetową.

Bezpieczna i profesjonalna strona internetowa, która pokazuje zakres naszych usług oraz profesjonalna skrzynka pocztowa pracują na nasz wizerunek i ułatwiają kontakt ze strony zaangażowanego klienta. Dodane funkcjonalności marketingowe będą wspierały nasze działania sprzedażowe.

Warto też zadbać o backup: zarówno komputera, jak i strony internetowej. Chronimy się wtedy przed utratą ważnych plików. Każdemu może się zdarzyć, że przez przypadek usunie dokument, źle zapisze czy chcąc dodać informacje na stronie, coś się rozkrzaczy. A wtedy… 3 kliknięcia i wszystko na powrót działa tak, jak powinno. Dobry system archiwizacji danych wyróżnia się ochroną danych (również tych składowanych na backupie), elastycznością i wydajnością (nie obciążają backupowanych urządzeń) oraz niezawodnością sprzętu (np. dostosowane dyski).

Korzystnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy w ramach outsourcingu. Wtedy można mieć gwarancję, że nowa organizacja osiągnie pełną efektywność IT.

A co, jeśli zakładasz startup, innowacyjną firmę opartą na nowoczesnych technologiach?

Oprócz wsparcia w zakresie bezpieczeństwa IT, rozwiązań serwerowych i zespołu programistów, przyda się także dostęp do działu technicznego. Zaplecze IT musi być o wiele bardziej rozwinięte i dostosowane do indywidualnych potrzeb.