Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

JAK OPROGRAMOWANIE DO BACKUPU DANYCH WALCZY Z RANSOMWARE?

19 marca 2019

Niedawno pisaliśmy o tym, jakie kroki należy wykonać w pierwszej kolejności, gdy zaatakuje nas ransomware.

 Ale czy wiesz, że oprogramowanie do backupu może mieć wbudowaną ochronę przeciw szkodom, jakie może wyrządzić ten rodzaj malware? Nie usunie oprogramowania, to nie antywirus, ale zablokuje jego działanie i automatycznie rozpocznie odzyskiwanie plików, które zostały zaszyfrowane.

 Jak to się dzieje? Na przykład oprogramowanie Acronis posiada technologię Acronis Active Protection. Jego działanie opiera się na wykrywaniu ransomware poprzez obserwowanie i zdefiniowane wzorce zachowań. Wykrywa te działania, które nie są standardowe i porównuje je do działań typowych dla ransomware. Jeśli oprogramowanie znajduje się na białej liście, spełnia swoją rolę bez zarzutu.

Zabezpieczone są pliki aplikacji do backupu, ponieważ ransomware może próbować je uszkodzić, tak abyśmy nie mogli odzyskać danych. Monitoruje również działanie systemu operacyjnego, aby można było bez problemu uruchomić komputer.

 Co się dzieje, gdy ransomware zaczyna szyfrować pliki? Wiele z nich pracuje po cichu, tak, abyś nie wiedział, że coś się dzieje na Twoim sprzęcie, a nawet w całej sieci komputerowej. Nie rozpoczynają od plików systemowych, tylko od tych zawierających ważne dane. Acronis jednak szybko to wykrywa i rozpoczyna odzyskiwanie utraconych plików, jednocześnie blokuje szkodliwy program. W ten sposób ransomware jest unieszkodliwiony!