Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

GARTNER 2019

7 listopada 2019

Raport Gartner o oprogramowaniu antywirusowym to zawsze duże wydarzenie w świecie bezpieczeństwa sieci. Firma dzieli rozwiązania na cztery rodzaje: liderów, pretendentów, wizjonerów i niszowych graczy. Kwadrant opiera się na dwóch wartościach: kompletność wizji oraz zdolność jej realizowania (czyli wykrywania zagrożeń).

Kompletność wizji cechuje się zrozumieniem rynku i jego potrzeb obecnych i przyszłych. Zawiera odpowiednią strategię marketingową w zakresie komunikacji (strona internetowa, reklamy, programy dla klientów i pozycjonowanie). Ocenie podlegała innowacyjność pod kątem reakcji na nowe zagrożenia, inwestycji w badania i rozwój. Ważny był także zasięg terytorialny (między innymi tłumaczenia). Ważna była strategia produktowa, która bierze pod uwagę zróżnicowanie rynku, funkcjonalność, metodologię i funkcje. Jej ważnymi aspektami są: centralizacja zarządzania, kontrola nad oprogramowaniem, zapobieganie incydentom, wykrywanie oraz usuwanie zagrożeń, obsługa platformy, połączenie produktów oraz usług.

Autorzy raportu zaznaczają, że ze względu na największe od 20 lat zmiany na rynku profil analizy uległ zmianie. Faworyzują rozwiązania chmurowe (ze względu na możliwość łączenia usług), a nacisk położyli na wykrywanie ataków bezplikowych oraz możliwości reagowania. Wymienione zostały trzy główne cechy transformacji: przejście z architektury klient-serwer, przejście na uczenie maszynowe oraz wykrywanie zachowań, zachowania proaktywne.

Instytut przewiduje, że do 2025 rozwiązania chmurowe będą stanowiły prawie sto procent nowych umów (z 20% do 95%). Wskazuje, że nowoczesne rozwiązania wykorzystują architekturę, w której zarządzanie, część zadań związanych z analizą i wykrywaniem odbywają się w chmurze. Wzrasta też zainteresowanie ochroną Linuxa i Maca. Tak samo dzieje się z chromebookami oraz urządzeniami mobilnymi.

Spośród dostarczanych przez nas rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa urządzeń końcowych w magicznym kwadrancie znalazły się: Bitdefender, ESET oraz Kaspersky. Wyróżniony został producent Comodo.  Jakie mają silne i słabe punkty tych rozwiązań według raportu?

 

 

Na co powinni zwrócić uwagę liderzy bezpieczeństwa w swojej organizacji przy wyborze oprogramowania antywirusowego?

  • Elastyczność architektury.
  • Czy w ramach rozwiązania producent oferuje szeroki zakres usług (na przykład pomoc w reagowaniu na incydenty).
  • Zwróć uwagę na integrację rozwiązań.
  • Preferuj podejście behawioralne, które się natychmiast przystosowują do nowych technik przeprowadzania ataku.
  • Szukaj dostawcy, który zwiększa bezpieczeństwo punktów końcowych poprzez pomoc w łataniu luk.

 

Źródło: https://www.gartner.com/technology/media-products/newsletters/ESET/1-5083G3C/gartner.html