Skontaktuj się z nami biuro@atcomp.pl 61 625 68 57

DLACZEGO UTM NIE JEST ZWYKŁYM FIREWALLEM?

18 kwietnia 2019

Urządzenie klasy UTM, czyli Unified Threat Management, to wielofunkcyjne zapory sieciowe. Powstały z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, aby administratorzy IT w prosty sposób sprawowali kontrolę nad siecią informatyczną.

Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszamy ilość sprzętu, która potrzebna jest, aby sieć organizacji była w pełni bezpieczna. Pełni funkcje firewall, ale także IPS, antyspamu, routera. Poza tym pełni funkcję kontroli treści (blokuje dostęp do niebezpiecznych, niepożądanych adresów www – filtr URL) i kształtuje ruch internetowy, zapewnia bezpieczną komunikację za pomocą szyfrowanych kanałów VPN, umożliwia tworzenie polityk bezpieczeństwa i umożliwia pełny monitoring sieci. Nowoczesne UTM może mieć także wbudowane oprogramowanie antywirusowe, sandboxing, raportowanie etc. Wykryje luki w programach zainstalowanych na stacjach roboczych i wskaże, jaki program należy uaktualnić.

UTM nie tylko zmniejszy koszty, ale także ułatwia zarządzanie. O wiele łatwiej jest korzystać z jednego interfejsu, niż z kilku.

Urządzenie brzegowe zapewni bezpieczeństwo, ale także usprawni pracę użytkowników. Zabezpieczy wymianę informacji, odfiltruje pocztę elektroniczną, ale także zablokuje strony, które niepotrzebnie rozpraszają w godzinach pracy.

Aby wybrać odpowiednie urządzenie, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na przepustowość oraz liczbę równoległych sesji, aby pokrywały się z wydajnością kluczowych funkcji w sieci. Warto zwrócić uwagę na przyszłe potrzeby firmy czy instytucji.