Wraz z rozwojem epidemii zwiększa się liczba cyberprzestępstw. Szpitale, WHO czy centrum testów są o wiele częściej atakowane przez ransomware. Złośliwe programy podszywają się pod aplikacje znanych organizacji, m.in. właśnie pod Światową Organizację Zdrowia. Wysyłane są maile z fałszywymi ofertami środków ochrony zdrowia.
Kaspersky Lab wykryło 200 szkodliwych oprogramowań, które podszywały się pod znane aplikacje służące do komunikowania się. Były to m.in. oprogramowania typu exploit, trojan czy adware.
Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali popularność Skype (producent oprogramowania antywirusowego wykrył 120 000 plików, które podszywały się pod ten komunikator). Tego typu aplikacje umożliwiają złagodzenie skutków izolacji oraz pracę zdalną.
Zawsze warto pamiętać o zasadach, jakich należy przestrzegać, aby być bezpieczniejszym w sieci. Jak widać cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję, aby podnieść swoją skuteczność. Warto wyrobić sobie kilka nawyków, które przyniosą korzyści także po powrocie do normalnej rzeczywistości. Co należy robić? Zapoznaj się z naszą infografiką.