13 grudnia 2018
Placówki medyczne zarządzają ogromną ilością wrażliwych danych osobowych, zwłaszcza medycznych. Wyniki badań są w większości generowane w wersji cyfrowej, a od 2019 roku wchodzi w życie projekt Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Już od początku tego miesiąca lekarze mają obowiązek wystawiania e-zwolnień, a do 2020 roku recepty także mają przyjąć elektroniczną formę. W związku z tym nowoczesne podmioty prowadzące działalność leczniczą powinny mieć o wiele lepiej rozwiniętą ochronę niż inne organizacje.
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) opublikowało raport, z którego wynika, że placówki medyczne borykają się z wieloma problemami związanymi z cyfrowym obiegiem informacji. Tylko 67% podmiotów, biorących udział w badaniu, jest gotowych na Elektroniczną Dokumentację Medyczną. Niewielki procent posiada Repozytorium EDM.
Odpowiednie przechowywanie takiej ilości danych wymaga wielu zmian, które czekają każdą organizację świadczącą usługi medyczne. Zatem jakie wyzwania stoją przed służbą zdrowia?
Przede wszystkim należy skupić się na systemach do backupu danych. Wartość danych medycznych będzie coraz większa, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.
Ze wspomnianego raportu wynika także, że zbyt mało placówek wykorzystuje szyfrowanie.
Kolejnym aspektem są rozwiązania serwerowe. Według raportu placówki nie posiadają odpowiednich serwerowni (wiele nie ma zapasowego serwera). Przy tak dużej ilości przetwarzanych informacji istotną rolę pełnić będzie nie tylko własny serwer, ale także wirtualizacja. Warto zainwestować w zasilacze UPS, aby chronić sprzęt przed zakłóceniami energetycznymi.
Coraz więcej personelu placówek medycznych potrzebuje swobodnego dostępu do służbowych systemów za pośrednictwem komputera, aby sprawnie wypełniać swoje obowiązki, dlatego rośnie zapotrzebowanie na wydajny sprzęt komputerowy. Dodajmy, że komputery z najnowszym oprogramowaniem mają zapewnione wsparcie, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.
Wzrost wykorzystywania sprzętu komputerowego będzie przekładał się także na obciążenie łącza internetowego. Będzie się liczyła jego prędkość i niezawodność. Jak wynika z wyżej przytoczonego raportu – placówki nie zabezpieczają ciągłości połączenia internetowego (np. poprzez zapasowe łącza). Jednak to nie wszystko. Z dostępu do Internetu korzystają zarówno pracownicy, jak i pacjenci, w związku z tym należy zadbać o zabezpieczenia infrastruktury sieci i maksymalnie ograniczyć możliwość niepowołanego dostępu. Bezpieczną sieć zapewniają urządzenia klasy UTM, posiadające funkcjonalności takie jak firewall czy IPS.
Na koniec zaznaczmy, że podstawową ochronę zawsze będzie pełniło oprogramowanie antywirusowe.
Dobór rozwiązań warto skonsultować ze specjalistą. Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość.