Dzisiaj publikujemy ostatni wpis na blogu w 2019 roku. To dobra pora na przemyślenia, więc tym razem nie będzie twardych faktów. 2019 to rok, w którym mija 30 lat od transformacji. To także czas, w którym technologia informatyczna weszła do naszej codzienności i zawładnęła nią. Zmieniła nie tylko oblicze biznesu, ale także kulturę oraz społeczeństwo.
Najciekawsze lata dopiero przed nami. Obecnie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu państw lepiej rozwiniętych. Wielu specjalistów z naszego kraju znajduje się w intelektualnej śmietance świata. Jakość na skalę światową osiągnęliśmy już w takich dziedzinach jak nowoczesna bankowość, procesy sprzedażowe czy druk 3D. Dobrze ma się również sektor startupów. Powodzeniem cieszy się wdrażanie nowych modeli biznesowych.
Być może najlepszym rozwiązaniem dla naszej gospodarki wcale nie są wielkie projekty, na które i tak nie mamy pieniędzy, ale praca grup wysoko wykwalifikowanych specjalistów i firm, które będą tworzyły mniejsze, ale bardzo innowacyjne projekty (dobrym przykładem jest poznański startup RSQ Technologies). Być może staliśmy przed szansą stania się twórcami i eksporterami innowacji technologicznych?
Trzeba dobrze wykorzystać możliwości, jakie niesie technologia cyfrowa, niekoniecznie podążając za modnym paradygmatem ciągłego podążania za zmianami i adaptacji. Może warto iść własną ścieżką? Przemyślane posługiwanie się osiągnięciami informatycznymi wyróżnia te organizacje, które później stają się liderami rynków i mają możliwość podyktowania reguł gry pozostałej części sektora. Ponadto wykorzystywanie energii na ciągłe ulepszanie powoduje, że strategie opracowywane są na krótki okres, maksymalnie pięcioletni. Być może stworzenie strategii pokoleniowej przyniosłoby dużą stabilizację w nadciągającym czasie?
Przez ostatnie 2-3 lata mieliśmy do czynienia ze skokiem jakościowym. Rozpowszechnił się wymieniony wcześniej druk 3D, ale także powstały komputery kwantowe, rozwinęła się sztuczna inteligencja. Może nadeszła pora na przeniesienie energii na działania biznesowe, które będą wymagały pewnego ryzyka, ale będą niosły wiele korzyści?
Na Nowy Rok życzymy dużo innowacji i czasu do namysłu nad otaczającą nas rzeczywistością, na przykład o roli społecznej organizacji i budowaniu zaufania do technologii. Jak ją mądrze wykorzystać? Z dobrym skutkiem dla nas samych, naszych firm i instytucji, ale także dla społeczeństwa?